Založ si blog

Nový trend zamestnaneckých samospráv v USA

1215OPEDmacdonald-articleLarge

V posledných desaťročiach sme svedkami pomalého, ale zato zjavného narastania počtu nových zamestnaneckých samospráv v USA. Stále viac a viac bežných Američanov je zapojených v družstvách, zamestnaneckých samosprávach alebo iných alternatívnych formách oproti tradičnému kapitalistickému modelu. V skutočnosti môžeme byť svedkami prechodu k hybridnému systému, ktorý sa líši od tradičného kapitalistického alebo socialistického, bez toho, aby si to väčšina ľudí uvedomovala.

Napríklad, 130 miliónov Američanov v súčasnosti nejakou formou participuje na vlastníctve v družstevných podnikov alebo družstevných bankách. Viac ako 13 miliónov Američanov sa stalo spolu-vlastníkmi vo viac ako 11 000 zamestnancami vlastnenými spoločnostiach.

Je evidentné, že zamestnancami vlastnené firmy predstavujú zmenu. Napríklad v Clevelande, integrovaná skupina zamestnaneckých samospráv z časti podporovaná kúpnou silou veľkých nemocníc a univerzít sa ujala vedenia v lokálnej inštalácii solárnych panelov. práčovní „zelených“ služieb a komerčných hydrofónnych skleníkov, schopných vyprodukovať viac ako milión kusov šalátu za rok.

Lokálne a štátne vlády pomáhajú postupne meniť charakter Amerického kapitalizmu. Takmer polovica štátov spravuje rizikový kapitál vstupovaním ako čiastočný vlastník do nových podnikov. Calpers, Kalifornský verejný úrad, pomáha financovať miestne rozvojové projekty. na Aljaške, štátne príjmy z ropného výnosu poskytujú každému rezidentovi dividendy z verejných investícii ako súčasť tamojšieho práva, V Alabame, sa verejný investičný úrad dlhodobo zameriava na štátny hospodársky rozvoj. Navyše, tento rok začalo 14 štátov uvažovať nad vytvorením legislatívy pre podporu vytvorenia verejných bánk na podporu verejno prospešných investícii.

V poslednej dobe pôsobilo prehlbovanie ekonomickej krízy ako ďalší katalyzátor. Kooperatívy z Clevelandu sú jasnou odpoveďou na miestny úpadok lokálnej ekonomiky a malých podnikov, ktorých sa do teraz tradične nezvyklo dotýkať zo strany štátov. Takisto stavajú na 30 ročných skúsenostiach zamestnaneckých samospráv zo štátu Ohio, ktoré boli odpoveďou na úpadok miestneho oceliarskeho priemyslu zo 70. a 80. rokov.

 

Sú očakávané aj ďalšie zmeny v politike. V Indiane, republikánsky štátny pokladník, Richard Moudrock, využíva štátne depozity s cieľom znížiť úrokové miery pre podniky vlastnené zamestnancami, je to precedens, ktorý môže byť ľahko nasledovaný aj inými štátmi. Senátor Sherrod Brown, demokrat z Ohia, pracuje na vytvorení legislatívy na podporu stratégií pre budovanie zamestnaneckých samospráv ako tých z Clevelandu aj pre iné mestá. A niekoľko ďalších politických analytikov navrhuje rozšírenie existujúcich vládnych programov pre verejné obstarávania pre malé a stredné podniky, aby zahrňovali aj družstvá a ďalšie demokratické formy podnikania.

Ak sa tento trend nových kooperatívnych podnikov bude ďalej zvyšovať v počte, veľkosti a sofistikovanosti, môže nadobudnúť obrysy nového systému, veľmi odlišného od oboch tradičných; korporátneho kapitalizmu alebo reálneho socializmu.

 

Zatiaľ je ťažko preceňovať schopnosti nového systému. Tieto snahy sú stále minoritné v porovnaní s obrovskou mocou bánk z Wall streetu alebo ďalšími gigantmi americkej ekonomiky. Na druhej strane, sú to práve tieto inštitúcie, ktoré spôsobili obrovské ekonomické problémy a poháňajú hnev verejnosti.

Okrem toho sme už videli, ako vo chvíľach krízy, znárodnenie automobilových gigantov ako General Motors a Chrysler sa môže náhle stať realitou. Ak dôjde k ďalšej veľkej finančnej kríze, môže nastať, že obrovské injekcie verejných peňazí budú viesť de facto aj k prevzatiu hlavných bánk.

A zatiaľ čo americká verejnosť dlhodobo podporuje kapitalistický model, toto sa postupne tiež začína meniť.V roku 2009 prieskum Rasmussen oznámil, že Američania do 30 rokov boli „v podstate rovnomerne rozdelený“ v otázke či preferujú kapitalizmus alebo socializmus.

 

Viac podobných článkov o zamestnaneckých samosprávach a družstevných kooperatívach nájdete na stránke http://ekonomickademokracia.blogspot.sk/

Tento článok bol preložený z časopisu New York Times.

Zdroj: http://www.nytimes.com/2011/12/15/opinion/worker-owners-of-america-unite.html?_r=2

Súčasné problémy ľavice a snaha o jej kompromitáciu

06.09.2016

Od porážky socializmu v roku 1989 sme svedkami neustálej kompromitácie ľavice a snahy o jej postupné zatlačenie do kúta. Prinášam môj krátky pohľad na tri hlavné oblasti, pri ktorých je viac »

Slovenská pôda patrí nám!

03.08.2016

DAV/ (čítaj DAV DVA) je proti schváleniu možnosti predaja slovenskej pôdy do zahraničných rúk. Cieľom vytvorenia potravinovej závislosti krajiny na dovoze potravín je jej politické ovládanie viac »

Môžu družstvá vytesniť kapitalizmus?

19.07.2016

Podľa pohľadu mainstreamových médií a pápežov voľného trhu to Argentína jednoducho nechápe. Tento rok v máji bola táto krajina tvrdo zkritizovaná medzinárodnou tlačou orientovanou na biznis viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 34498x
Priemerná čítanosť článkov: 1568x

Autor blogu

Kategórie